حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  مفردات طب سنتی : مادیت ، طبیعت و خاصیت
  ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  بازدید 125
  4
  مفردات طب سنتی مفردات طب سنتی، دارای مادیت، طبیعت و خاصیت هستند که در موارد گوناگون، یکی از این موارد در نظر گرفته می شود.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : مفردات دایره المعارف طب سنتی سید محمد علی سید نظری (ص 13 تا ص 14)

  بخش های مفردات طب سنتی : مادیت، طبیعت و خاصیت

  با توجه به تحقیقات گروه علمی سایت طب الابدان؛ مفردات طب سنتی، دارای مادیت، طبیعت و خاصیت هستند که در موارد گوناگون، یکی از این موارد در نظر گرفته می شود:

  ١. مادیت: وقتی مادیت یک مفرد در نظر گرفته شود، میزان کالری و موادی مغذی آن مد نظر است؛ مثلا گوشت تازه بره، بالماده کثیرالغذا و صالح الکیموس است.

  ۲. طبیعت: وقتی طبیعت مفرد در نظر گرفته شود ، گرمی، سردی، تری یا خشکی آن مدنظر است؛
  مثلا آویشن، بالطبیعه گرم و خشک است. اغلب، زمانی طبیعت مفرد را در نظر می گیریم که مقصودمان تعدیل مزاج باشد، برای مثال زمانی که بدن بیمار ما دچار سردی شده باشد ، از داروهایی با طبیعت گرم استفاده می کنیم.

  مفردات طب

  مفردات طب سنتی

  ٣. خاصیت: وقتی خاصیت مفرد در نظر گرفته شود، فعلی که آن مفرد روی بدن انجام می دهد، مدنظر است؛ مثلا اسطوخودوس، بالخاصیه مقوی اعصاب است؛ یعنی باعث تقویت اعصاب می شود.

  هر ماده ای، غذائیت، طبیعت و خاصیت دارد؛ مثلا برنج خام، بالماده کثیرالغذا، بالطبیعه سرد، و بالخاصیه قابض است؛
  ولی اینکه می گویند برنج خام، بالخاصیه قابض است، قابض بودن آن مدنظر است، نه اینکه برنج خام نمی تواند بالطبیعه یا بالماده تأثیر بگذارد. بهتر است طبیعت دوا با خاصیت آن برای بیمار سازگار باشد، اگر چنین نبود، با مصلح آن را اصلاح می کنیم؛ (حاشیه ۱٫ غذاییت. ۲٫ مزاج.)

  مثلا اگر دوای مسکنی با طبیعت گرم برای بیمار تجویز شود و بیمار به غلبه سردی دچار باشد، دوا هم مسکن درد است و هم تعدیل کننده مزاج؛ ولی اگر بیمار به غلبه گرما مبتلا باشد، باید کنار آن دوا، مصلح سرد قرار داد.

  ثبت دیدگاه

  1. سلام
   بسیار مفید بود ممنون

   پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.