حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  فرآیند تولید عسل از شهد گل
  ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
  بازدید 81
  1
  فرآیند تولید عسل * عسل رسیده از ۲۵-۱۸ درصد و به طور متوسط ۲۲% آب دارد و وزن مخصوص آن ۳۵/۱ – ۴۸/۱ و متوسط ۳۵/ ۱ است.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : عسل تالیف دکتر خیراندیش ص 48-49

  فرآیند تولید عسل از شهد گل

  مطالعات گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ برای فرآیند تولید عسل از شهد گل، در چینه دان زنبور (که به وسیله ی آقای م. برتوله M. Berthelot کشف شد )یک نوع دیاستاز به نام انورتین یا سوکرازکه از غدد بزاقی به دست آمده است. انورتین روی ساکاروز موجود در شهد عسلی با عمل هیدراتاسیون، شکر را به طریق زیر به هم می زند.

  C12H2201+ H2O = C6H12O6 + C6H1206

  لذا چینه دان زنبور یک کارخانه ی شیمیائی کوچکی است. به طریق فوق مقدار زیادی از ساکاروز شهد عسلی به قندهای ساده تر گلوکز و لولز تبدیل و در ضمن شهد عسلی نیز به عسل مبدل می گردد.
  زنبور با سوکراز خود سه چهارم ساکاروز موجود در شهدهای عسلی را تغییر می دهد و از عجایب این است که اگر ماده ی فعاله ای در گیاه بوده باشد به خصوص اگر آن ماده استفاده ی طبی و شفابخش داشته باشد بدون کاست و با خاصیت اصلی وارد عسل میگردد.

   

  عسل از شهد

  یعنی آنچه را گیاه خود از شفابخشی دارا است و به شهد عسلی وارد کرده بدون کاسته شدن به عسل وارد ساخته بلکه عسل خود، خواص درمانی دیگر به آن می افزاید و مهمتر آن که کمیت کافی مواد شفابخش در عسل با گذشت زمان کمبود نداشته آن چنان که آقای کی لاس Caillas قبل از جنگ ۱۹۱۴ یک عسل صدساله ی روسی را که خرمایی پررنگ و غلیظ بود به دست آورد و پس از تجزیه ۷۶-۹۰ درصد شیرینی تبدیل شده و مختصر ساکاروزی در آن یافت و گفت عسل یک ماده ی زنده ای است که با گذشت زمان زنده بودن و تکاملش را از دست نمی دهد.

  صرف نظر از تبخیر در برابر اشعه ها یک نوع اخراج مستقیم آب به وسیله ی زنبوران به عمل می آید که اولین دفعه در سال ۱۸۶۸ آقای باتاز  P. Bataz در رساله ی کوچک خود به نام (حفره ی پرورش زنبورهای عسل) گزارش داد:

  وی دید که زنبوران هنگام پرواز در هوا قطرات کوچک و ریز و سبک آب را به شکل یک دانه ی باران به خارج پرتاب می کنند (شهد عسل وارد چینه دان می شود. زنبور در خود یک جریان بر قرار می کند و بدین طریق از بین می رود. ۵۰ درصد آن چه فیلتر شده در لوله های مالپیگی و بعد در امعاء زنبور که آنها را به شکل باران کوچک به خارجپرتاب کرده است).

  مبدأ عسل

  در بدن انسان اعضایی است که حفراتی چند در آن دیده میشود، حفره های مذکور را که گاهی بطن نامگذاری کرده اند زمانی متعلق به مراکز مغزی است به نام بطنها؛ همین طور حفرات یا بطنهای مربوط به قلب یا وابسته به دستگاه گوارش.

  چینه دان زنبور نیز یکی از بطن های زنبور عسل محسوب می شود و قسمتی از جهاز هاضمه اش به شمار می رود زیرا در آن جاست که به علت وجود ماده ای بنام «انورنین»ساکاروز شهد عسلی تغییر می یابد یعنی یک مرحله ی مخصوصی از هاضمه را طی می نماید و در نتیجه ساکاروز به قسمتی گلوکز و لولز تبدیل می گردد که ۷۰ الی ۷۵ درصد شیرینی و غلظت عسل مربوط به آن است و بیشتر یا کمتری آن در دانه دانه شدن (گرانوله) و سفت گردیدن عسل دخالت کلی دارد.

  مقدار آب شهد عسل بر حسب رطوبت و حرارت

  * عسل رسیده از ۲۵-۱۸ درصد و به طور متوسط ۲۲% آب دارد و وزن مخصوص آن ۳۵/۱ – ۴۸/۱ و متوسط ۳۵/ ۱ است.

  * عسل ماده ای به شکل کره و ژلدار محسوب می شود .

  ۱۰۰ گرم شهد عسلی بعد از تبخیر ۲۸ گرم می شود یعنی سه چهارم وزن شهد عسلی از دست می رود و لذا برای تعیین وزن عسل با در دست داشتن شهد عسلی می توان آن را در ۲۸/۰ ضرب کرد و این ضریب تا ۳۶/۰ بر حسب غلظت آب شهد عسلی متغیر است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.