حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  غذا و مواد اولیه زنبور عسل
  ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
  بازدید 61
  1
  مواد اولیه زنبور عسل زنبورهای عسل به طور کلی دو محصول اصلی و سه ماده ی فرعی به کندو می آورند. محصول های اصلی که توسط زنبور عسل به کندو آورده می شود عبارتند از شیره ی گل ها که از شهددان گل به دست می آید و دیگری گرده گل ها.
  نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 27با اندکی تغییر

  غذا و مواد اولیه زنبور عسل

  بررسی های گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ غذا و مواد اولیه زنبور عسل که به کندو می آورند به طور کلی دو محصول اصلی و سه ماده ی فرعی تقسیم می شود. محصول های اصلی که توسط زنبور عسل به کندو آورده می شود عبارتند از شیره ی گل ها که از شهددان گل به دست می آید و دیگری گرده گل ها.

  پولن

  پولن عبارت است از گرده های عموما زرد رنگی که بر پرچمهای گلها نشسته و زنبورها از آن به کند و می آورند. مواد فرعی دیگر صمغ نباتی است که برای گرفتن سوراخ های کندو و بستن درزها و شکاف ها مصرف می شود و همین طور آب و انواعی از نمکهای معدنی.

  شیره ی گل ها تبدیل به عسل می شود و «پولن، علاوه بر موم سازی در تغذیه ی لاروها و ننف ها مورد استفاده قرار میگیرد.

  سه عضو حمل شیره در زنبور

  در زنبور عسل سه عضو وجود دارد که وظیفه ی اصلی حمل شیره و تشکیل عسل بر عهده ی آن هاست. البته غیر از این سه عضو بقیه قسمت های دستگاه گوارش زنبور هم در کار تولید عسل شرکت دارند ولی «دهان» «حلق» و «معده» ی زنبور نقش اصلی تولید عسل را بر عهده دارد.

  اگر منظور از حمل شیره ی گل ها فقط رفع گرسنگی خود زنبورها باشد برای هر زنبور در روز حدود دو یا سه گل کافی است اما در یک روز خوب هر زنبور حدود دویست گل را مورد بهره برداری قرار میدهد و به این وسیله بخشی از عسل کندو را تأمین می نماید.

  اصولا کار زنبورها در رساندن شهد و پولن و… به کندو یک کار دسته جمعی است. به این صورت که در روز اگر محلی باشد که در آن مقدار شهد یا پولن فراوان باشد، زنبورهای عسلی که به آن نواحی دست یافته اند پس از بازگشت با روش های مخصوصی سایر همنوعانشان را نیز آگاه می سازند و به این ترتیب میزان کارآیی جمعی آنها افزایش می یابد.

  یکی از راههای ارتباطی زنبوران عسل استفاده از نوعی ماده ی شیمیایی به نام «فرمون» است. زنبورها با پخش کردن انواع مختلفی از این ماده در فضا همنوعان خود را از منظور خویش آگاه می سازند و به این وسیله ارتباطات روزمره ی خود را انجام میدهند.

  مواد اولیه زنبور عسل

  نحوه انتخاب گل ها

  نحوه ی انتخاب گل های مورد نظر زنبورها هم تا حدی با آن چیزی که در ذهن ما وجود دارد متفاوت است. یعنی این طور نیست که زنبورها به صرف خوشبو یا خوشرنگ بودن گل ها به سوی آن جذب شوند. البته در مورد بعضی از گل ها این موارد صدق می کند.

  اما به طور کلی زنبورها با استفاده از حس بویایی پیچیده ی خود به تشخیص دقیق گل های مناسب می پردازند. به طور مثال برخی گل های تزئینی باغچه ها یا باغها که اندوخته ی شهد زیادی ندارند زیاد مورد تردد زنبورها قرار نمی گیرند یا بر عکس بعضی گل هایی که ممکن است از نظر ما بی رنگ یا بدبو باشند به دلیل داشتن ذخیره ی شهد و پولن زیاد محل رفت و آمد مکرر زنبورها واقع می شوند.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.