حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  عملکرد زنبور عسل در کندو جدید
  ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  بازدید 71
  0
  عملکرد زنبور عسل در کندو جدید ماموریت زنبوران در نشستن روی گلی و برداشت شیره و حمل آن به سوی کندو بسیار جدی و تخلف ناپذیر است
  نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : به نقل از مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 24با اندکی تغییر

  عملکرد زنبور عسل در کندو جدید

  مطالعات گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ پس از کوچ و یافتن مکان مناسب برای کندو سازی، فعالیت بسیار چشمگی زنبورها برای ساخت کندو جدید آغاز می شود. زنبور های کارگر با زحمت فراوان کار آوردن شهد گلها به کندو، عسل سازی را آغاز می نمایند. فوق العادگی کار زنبورها باعث می شود که بعد از این یک هفته، همه ی زنبورهایی که از کندوی قدیمی آمده اند تلف شوند و زنبورهای جوانی که در کندو جدید پرورش یافته اند جای آنها را بگیرند.

  ماموریت زنبوران در نشستن روی گل

  ماموریت زنبوران در نشستن روی گلی و برداشت شیره و حمل آن به سوی کندو بسیار جدی و تخلف ناپذیر است و وقتی زنبورها در پی انجام این ماموریت هستند بر عکس داخل کندو هیچ رفتار دوستانه ای از خود نشان نمیدهند و هدف همگی آنها فقط رساندن شهد گلها به کندو می باشد.

  همین زنبورهایی که اگر در داخل کندر یکی از آنها مورد آزار خارجی قرار بگیرد بقیه همکارانش نیش های خود را برای دفاع از او آماده می سازند، در خارج از کندو چنان غریبه می نمایند که اگر هزار زنبور شهد برنده در حضور بقیه کشته شوند زنبور هزار و یکمی بر روی زنبورهای مرده می نشیند تا از شهد جمع آوری شده توسط آنها هم استفاده کند. زیرا وظیفه ی شهدرسانی به کندو چنان خطیر و تخلف ناپذیر است که زنبورهای کارگر برای انجام آن حتی از جان خود و دیگران نیز میگذرند.

  کندو جدید

  وظایف مختلف زنبور در طول روز

  امروزه با وسایل آزمایشی از قبیل رنگ کردن یا نشان دار کردن زنبورها به نحو دیگر دریافته اند که یک زنبور در طول زندگیش دائما وظیفه ی یکسانی را تکرار نمی کند بلکه هر زنبور حتی در طول روز هم وظایف متنوعی را بر عهده دارد مثلا اگر زنبوری صبح به مکیدن شیره ی گلها مشغول است شب با چرخاندن بال هایش هوای کندو را تعدیل می کند یا از لاروها مراقبت مینماید یا در خارج از کندو بر پرچمهای گلها نشسته و پولن را به داخل کندو می آورد.

  برای مشاهده ی مستقیم رفتار زنبورها، امروزه در باغ وحش ها کندوهایی نصب شده که با نگاه کردن به آن به راحتی می توان ملکه را شناخت زیرا ساختمان این گونه کندوها به طوری است که قسمت های داخلی آن آشکار می باشد تشخیص ملکه از این طریق چندان مشکل نیست زیرا با دقیق نگریستن به کندو منطقه ای مشاهده میشود که شکل ظاهری آن مانند گلی است که گلبرگهایش همگی متمایل به قسمت وسط گل هستند؛

  و در آن نقطه که تمایل همه ی کلبرگها و در واقع همه ی زنبورها به سوی آن است ملکه قرار دارد. به یقین میتوان گفت که امکان ندارد زنبورها در جایی که ملکه قرار دارد پشت به او باشند بلکه در هر مکانی که ملکه قدم میگذارد همه ی زنبورها مواظب و ملازم ملکه هستند و او هم با تخم گذاری در خانه های خالی کند و موجب ادامه ی حیات در کندو می شود.

  نحوه تخم گذاری ملکه

  ملکه قبل از تخم گذاری ابتدا سر خود را وارد خانه ی مورد نظر می کند تا مطمئن شود که قبلا در آن تخمی نگذاشته است و پس از تخم گذاری در آن خانه این عمل را در مورد خانه های دیگر نیز تکرار میکند. البته خود زنبورها قبل از رسیدن ملکه به آن نقطه دقیقه محل را مورد بررسی قرار داده اند به هرحال این همه دقت برای افزایش نظم در کندو و بالا رفتن کیفیت زندگی در آن است. اتحاد در میان اجتماع زنبورها و انسجام در عمل و هماهنگی در رفتار از ابعاد توحیدی این موجود شگفت آور است.

  البته شگفتی های موجود در نحوه ی عملکرد زنبور عسل تا حدود زیادی مربوط به ساختمان پیچیده و تحسین برانگیز بدنی او می شود مثلا چشم های زنبور عسل حدود هفت هزار سطح دارد که هر سطح در واقع مربوط به یک واحد چشمی یا «اوماتیدی» است و این ساختار، زنبور را قادر می سازد تا در تاریکی شب هم ببیند یا در انتهای شاخک های زنبور تعداد زیادی فرورفتگی وجود دارد که نسبت به بوهای مختلف حساس است و همین توانایی خارق العاده او را در امر انتخاب گلهای مناسب و به دست اوردن شهد بهتر راهنمایی می کند.

  غلیظ کردن عسل

  زنبور عسل ساز به انبارهای عسل می رود و آنچه را که در اندرون ساخته شده و به صورت عسل در آورده در انبارها جای می دهد.

  هر یک از انبارها که پر می شود تعدادی از مأمورین تهویه بر بالای آن به پرواز در می آیند و با حرکت دادن سریع بال های خود آن را به عسل غلیظ تبدیل میکنند و سپس عده ای کارگر، با موم در انبار را می بندند. (عسل تالیف حکیم خیراندیش صفحات ۳۸-۳۹)

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.