حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  خارخسک | خسک | Tribulus Terrestris
  ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
  بازدید 141
  4
  دایرة المعارف طب سنتی | مفردات گیاهی تخم خارخسک در همه افعال و خواص با عصاره گیاه آن برابری می کند.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : مفردات دایره المعارف طب سنتی سید محمد علی سید نظری (ص 357 تا ص 360)

  خارخسک | خسک | Tribulus Terrestris

  نام فارسی: خارخسک

  نام عربی: خسک

  نام اردو: گوکھرو

  نام انگلیسی:خسک

  نام علمی: Tribulus Terrestris از خانواده Zygophyllaceae

  نام های دیگر: شکوهنج

  ماهیت

  خارخسک گیاهی علفی و یک ساله است که به صورت بوته ای کم ارتفاع روی زمین پخش می شود.

  ساقه های این گیاه، صورتی و نسبتا کلفت اند و سطح مقطع شان دایره ای شکل است. ساقه های جوان گیاه خارخسک، سبز است. روی سطح ساقه های گیاه خارخسک، تیغ هایی فراوان و کوچک وجود دارد.

  برگ و گل

  برگ های گیاه خارخسک به صورت مرکب رشد می کنند و شامل برگچه هایی کوچک، بیضی شکل و کمی چسبناک اند که بدون دمبرگ و به صورت متقابل رشد می کنند. طعم برگ ها، ترش و کمی گس است و رایحه ای نامطبوع دارند.

  گل های گیاه خارخسک، زرد و کوچک اند و هر یک پنج گلبرگ قطره ای شکل و کاملا جدا از هم دارند.

  میوه

  میوه های گیاه خارخسک، نسبتا کوچک و سبز رنگ هستند و از پنج قسمت کوچکتر و تقریبا مثلثی شکل تشکیل شده اند که به صورت ستاره ای و هم مرکز رشد می کنند. هر قسمت ، دو نوک تیز و درشت و تعدادی زائده ریز و نوک تیز دارد.

   

  مواد تشکیل دهنده

  میوه گیاه خارخسک، حدود ۰۰۱/۰ درصد نوعی آلکالوئید، مقدار کمی اسانس روغنی فرار، مقداری روغن ثابت و املاح نیترات یافت می شود. در گیاه و سرشاخه های آن، ماده هرمان وجود دارد. تخم گیاه خارخسک، حاوی ماده هرمین است.

   

  افعال و خواص

  خارخسک، جالی، مسکن درد مثانه، مولد منی، مفتت سنگ کلیه و مثانه، منضج، رادع و ملین است. تخم خارخسک در همه افعال و خواص با عصاره گیاه آن برابری می کند. عرق خارخسک، مدر قوی بول و مفتت سنگ کلیه و مثانه است.

  خارخسک مانع ریختن فضولات به اعضاء می شود و برای قولنج گرم مفید است. چندین مرتبه خیساندن نخود در آب تازه خارخسک و خوردن آن، نیروی جنسی را بسیار تقویت می کند. مضمضه عصاره خارخسک با عسل، به درمان قلاع، عفونت دهان، درد لثه و ورم حلق کمک می کند. ضماد عصاره جوشانده خارخسک مانع ریختن فضولات به اعضاء می شود و برای ورم های گرم نافع است.

  نوشیدن عصاره برگ، ریشه و میوه تازه خارخسک، مبهی است و سوزاک، سنگ کلیه، سنگ مثانه، عسرالبول و قولنج را بهبود می بخشد.

  اگر تخم خارخسک را سه مرتبه با شیر تازه بپزید و هر دفعه آن را خشک کنید، خوردن آن نیروی جنسی را بسیار تقویت می کند.

  نوشیدن، حقنه و طلای روغن خارخسک، مبهی است، رنگ صورت را شفاف و زیبا می کند و برای درد مفاصل، درد کمر، درد کلیه و عسرالبول مفید می باشد. قطور روغن خارخسک در سوراخ آلت تناسلی یا تمریخ آن به اطراف آلت تناسلی و کمر، سنگ کلیه و مثانه را برطرف می کند.

   

  محل رویش
  هند، پاکستان، و ایران در استانهای تهران، قم، فارس و خراسان.
  اجزای مورد استفاده و مشتقات
  ریشه، برگ، میوه، تخم، روغن و عرق
  کاشت ، داشت و برداشت
  گیاه خارخسک، به صورت خودرو در خرابه ها، بیشه ها و کنار آب ها می روید
  طبیعت
  خارخسک، مرکب القوى و متمایل به گرم و خشک است.
  نفع خاص
  ادرار بول ، تقویت باه ، رفع سوزاک
  مقدار مصرف
  خود خارخسک تا پنج درهم، تخم آن هفت مثقال
  مضرات
  سر
  مصلحات و تدابیر
  بادام و روغن کنجد برای خارخسک، عسل برای تخم خارخسک.

   

  خارخسک | لغت‌نامه دهخدا

  خارخسک . [ خ َ س َ ] (اِمرکب ) خاری باشد سه پهلو بهترین آن بستانی بود و آن را مغربیان حمص الامیر خوانند معتدل است و آن را در جای که کک بسیار باشد بیفشانند همه بمیرند.(آنندراج )

  (برهان قاطع). نام نباتی است که در خرابه ها و نزدیک آبها می روید شاخه های آن بر روی زمین پهن شود و خار آن چون بر پای پیل رود فریاد برآورد و در دواها بکار برند.

  (انجمن آرای ناصری ). گیاهی است که دارای ساقه های دراز و چترهائی کم گل و دانه هائی است که برجستگیهای روی آن بصورت خارهای کوچک و منحنی در آمده و به لباس می چسبد. (گیاه شناسی حسین گل گلاب ص ۲۳۶).

  بستیباج . شکوهنج . شکوهج . || تخمی است خاردار که بدواها بکار آید. (فهرست مخزن الادویه ) (بحر الجواهر).رجوع به خسک شود. || خَنجَک و آن خاری باشد سه پهلو از آهن که در روز جنگ برای مجروح شدن دست اسبان در میدان ریزند و چنانکه گفته اند :
  خسک در گذرگاه کین ریختند
  نقیبان خروشیدن انگیختند.

  (از آنندراج ).

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.