حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۴:۲۳
  بازدید 119
  3
  حجامت زنان ر شرایط که حجام زن وجود ندارد، آیا می توان توسط حجام مرد حجامت کرد یا خیر؟ احادیث موجود نشان دهنده آن است که اگر حجام پسر جوان نابالغی باشد مانعی ندارد.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (95 تا 98)

  حکم فقهی حجامت بانوان

  گروه علمی سایت طب الابدان؛ یکی از مواردی که در روایات و مباحث فقهی مورد توجه قرار گرفته، چگونگی انجام حجامت بانوان است در شرایط که حجام زن وجود ندارد، آیا می توان توسط حجام مرد حجامت کرد یا خیر؟
  احادیث موجود نشان دهنده آن است که اگر حجام پسر جوان نابالغی باشد مانعی ندارد.
  امام صادق (ع) می فرماید ابوطیبه زنان رسول اکرم ما را حجامت می کرد و او پسری بود.

  از امیرالمؤمنین این سؤال شده است که آیا کودک می تواند زن را حجامت کند؟ حضرت فرمود: اگر حجامت را شایسته انجام دهد خوب است وگرنه خیر.

  همین روایت در جای دیگری به نقل از امام صادق (ع) نیز آمده است.

  حجامت بانوان

  ام سلمه از رسول گرامی اسلام (ص) اجازه خواست که حجامت کند حضرت امر فرمود که ابوطیبه وی را حجامت نماید.

  در روایت دیگری از امام (ع) سؤال شده است که اگر چنانچه زن مسلمانی دچار بلایی گردد که معالج مرد برای او ارجح باشد، آیا معالج می تواند به وی نظر بیافکند؟ حضرت فرمود: چنانچه بیمار مضطر باشد مانعی ندارد.
  صاحب حدائق الناظره از این حدیث استفاده می کند که بنابر این حدیث چنانچه برای طبیب امکان نداشته باشد تا بدون نظر افکندن به زن بیمار وی را مداوا نماید، نظر کردن به زن و معالجه وی مانعی ندارد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.