حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  حناء | الحناء | Henna
  ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۶:۳۰
  بازدید 128
  1
  دایرة المعارف طب سنتی | مفردات گیاهی خوردن یک مثقال تخم حناء با عسل و کتیرا، برای تقویت مغز بسیار مفید است.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : مفردات دایره المعارف طب سنتی سید محمد علی سید نظری (ص 352 تا ص 353)

  حناء | الحناء | Henna

  نام فارسی: حناء

  نام عربی: الحناء

  نام اردو: مهندی

  نام انگلیسی: Henna

  نام علمی: Lawsonia Inermis از خانواده Lythraceae

  ماهیت

  حناء برگ درختچه ای است که ارتفاع آن به پنج متر می رسد.

  پوست تنه و شاخه های این درختچه، خاکستری مایل به سفید است؛ ولی رنگ ساقه های تازه آن به قرمزی می گراید. ساقه های فرعی درختچه حناء، به صورت متقابل رشد می کنند.

  برگ و گل

  برگ های درختچه حناء، نسبتا کوچک، بیضی شکل، کمی کشیده، نوک دار و نرم هستند و بدون دمبرگ و به صورت متقابل نسبت به ساقه ها می رویند.

  گل های درختچه حناء معمولا سفید و گاه مایل به کرمی هستند و به صورت تجمعی رشد می کنند. هر گل این درختچه، چهار گلبرگ چروکیده و کاملا جدا از هم دارد که میان هر دو گلبرگ، دو پرچم سفید و کشیده دیده می شود. گل های درختچه حناء، خوش رایحه اند.

  میوه

  میوه های درختچه حناء، کوچک و تقریبا کروی شکل اند و پس از خشک شدن گل ها، از میان آن ها رشد می کنند. نوک هر یک از میوه ها، زائدهای کوچک، کشیده و باریک وجود دارد. تشابه و تقلب: غلاف میوه درختچه حناء تقریبا شبیه غلاف میوه اسفند و فرفیون است.

   

  کاشت ، داشت و برداشت

  تکثیر درختچه حناء از طریق قلمه زدن، کاشت ریشه جوش ها و کاشت تخم، اوایل بهار انجام می شود. برداشت برگ های درختچه حناء، معمولا سالی ۲ تا ۳ مرتبه، از اواسط تابستان تا اواسط پاییز انجام می شود. درختچه حناء به آبیاری مرتب نیاز دارد.

   

  حنا

   

  مواد تشکیل دهنده

  در برگ های درختچه حناء، گلوکوزید، اسیدهنوتانیک و ماده ای رنگی به نام لاوسون وجود دارد. گل های درختچه حناء، اسانسی روغنی دارند که حاوی مقدار زیادی بتایونون و مقداری آلفایونون است.

   

  افعال و خواص

  حناء، مبهی و مقوی چشم است. روغن برگ حناء، مقوی و محلل می باشد. روغن گل حناء، مقوی مو و محلل است.

  حناء، به درمان جذام، طاعون، وبا، سردرد و بیماری های کبد، معده، طحال، مجاری ادرار و رحم کمک می کند. خوردن نیم مثقال حناء یا نوشیدن آب خیسانده ده مثقال برگ حناء، یرقان، بیماری های طحال، سنگ کلیه، سنگ مثانه، عسرالبول و حبس البول را بهبود می بخشد.

  مضمضه جوشانده برگ حناء، برای زخم دهان و قلاع مفید است. ضماد حناء با سرکه بر پیشانی، سردرد را التیام می بخشد. ضماد حناء با زفت یا روغن گل محمدی، برای زخم های سر نافع است.

  ضماد حناء با قطران و روغن زیتون، باعث رویش مجدد مو می شود. ضماد حناء با آب گشنیز تازه بر پیشانی و بناگوش، از ریختن فضولات به چشم جلوگیری می کند ضماد حناء و پیه بز، به زخم ها التیام می بخشد؛به ویژه زخم های گوشه ناخن. ضماد یک حصه حناء و یک برگ گردو، برای درد بیضه، شقیقه، سردرد بلغمی مجرب است.

  ضماد حناء با کمی تخم کافشه و جان بر کف پای شخص مبتلا به آبله، از بروز آبله در چشم او جلوگیری می کند. طلای حناء، برای ورم های گرم مفید است. طلای حناء با روغن گل محمدی، جرب را بهبود می بخشد.

  طلای حناء با آب برگ کرچک، برای شقاق مزمن و درد زانو مجرب است. طلای حناء با گل گیاه شاهی، به درمان فتق کمک می کند. ذرور حناء، باعث خشک شدن زخم ها می شود.

  خوردن یک مثقال گل حناء با سه اوقیه آب و عسل، رطوبات اضافی را خشک می کند و برای انواع سردرد و نزله نافع است. طلای گل حناء، فلج، بیماری های مغزی، بیماری های عصبی، درد اعصاب، خناق و زخم را بهبود می بخشد.

  طلای گل حناء با سرکه، سردرد را تسکین می دهد. طلای گل حناء با موم و روغن گل محمدی، برای درد پهلو و کوفتگی اعضاء مفید است. طلای گل حناء با ادویه مخصوص طحال، به درمان ورم و درد طحال کمک می کند.

  خوردن یک مثقال تخم حناء با عسل و کتیرا، برای تقویت مغز بسیار مفید است.

  روغن برگ حناء باعث آرامش بدن می شود و درد مفاصل را بهبود می بخشد.

  روغن گل حناء، رنگ صورت را شفاف می کند.

   

  اجزای مورد استفاده و مشتقات

  برگ، گل، تخم، روغن برگ و روغن گل.

  طبیعت

  حناء، مرکب القوى و متمایل به سردی است و در درجه دوم خشک می باشد. گل حناء، طبیعتی معتدل دارد. روغن گل حناء، گرم است.

  نفع خاص

  تصفیه خون، سردرد، بیماری های پوستی

  مقدار مصرف

  تا یک مثقال.

  مضرات

  حلق، ریه. بیشتر از یک مثقال آن کشنده است.

  مصلحات و تدابیر

  کتیرا، لعاب اسفرزه .

  بدل

  روغن مرزنجوش برای روغن گل حناء.

  محل رویش

  مراکش، هند، بنگلادش، مصر، تونس، الجزایر، و ایران در استان های کرمان و سیستان و بلوچستان.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.