حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  حدود الهی در انجام حجامت
  ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
  بازدید 168
  2
  احکام حجامت یک دسته از احادیث و روایات و نظرات فقهی می گویند حجام ضامن است و مسئولیت پیامدهای حجامت به عهده وی می باشد. ولی بعضی مراجع بالعکس.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (114 تا 116)

  حدود الهی انجام حجامت

  طبق پژوهش های گروه علمی سایت طب الابدان؛یکی از مباحثی که در احادیث و روایات روی آن تأکید شده و مورد توجه جدی فقها قرار گرفته، چگونگی ضمانت حجامت است. در این بحث نظرات گوناگون پیرامون چگونگی و شرایط ضمان در حجامت مطرح می گردد.

  احکام حجامت

  جمع بندی نظرات فقهی و احادیث جمع آوری شده به ترتیب ذیل نقل می گردد:

  ۱- یک دسته از احادیث و روایات و نظرات فقهی می گویند حجام ضامن است و مسئولیت پیامدهای حجامت به عهده وی می باشد.
  ۲- دسته ای دیگر از روایات و احادیث و نظرات فقهی بر این باورند که در صورتی حجام ضامن است که در کیفیت انجام حجامت تقصیری داشته باشد.
  ۳- دسته ای نیز معتقدند که اگر ثابت شود که حجام مقصر بوده و آسیب وارد شده بر بدن در اثر حجامت بوده است، حجام ضامن خواهد بود.
  ۴- نظر دیگری نیز وجود دارد که اگر بیمار حجامت کرده باشد، لکن آسیب وارد شده و یا اتلاف بیمار در اثر حجامت نباشد، حجام ضمانت ندارد.
  ۵- دست های دیگر از احادیث و روایات و نظرات فقهی معتقدند که اگر حجامت به درستی انجام شود و بیمار تلف گردد، ضمانت ندارد.
  ۶- گروهی از احادیث و نظرات فقهی نیز صراحت دارند که حجامت ضمانت ندارد و حجامت شونده با اختیار خود و با اطمینان به حجام این کار را انجام می دهد و حجام ضامن نیست.
  ۷- بحث دیگری که در ضمانت مطرح است اینکه ضمانت غلام حجام به عهده مالک وی است چون با اجازه وی حجامت کرده است و مملوک اوست است و هم چنین حجام اجیر شده ضامن عمل مورد اجاره است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.