حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  کار حجام چه بوده است؟
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۲۶
  بازدید 167
  2
  جایگاه شغلی حجام از مضمون روایات گوناگون چنین برمی آید که حجام تمامی کارهای مربوط به درمان را انجام می داده است و علاوه بر آن کارهای مربوط به سلمانی را نیز انجام می داده است.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (103 تا 105)

  کار حجام چه بوده است؟

  با توجه به تحقیقات گروه علمی سایت طب الابدان؛ زمانی که حجامت به عنوان یک سنت الهی پر برکت مورد توجه عموم بوده و یکی از ارکان درمانی به شمار می آمده است و مردم بیماری های خود را به وسیله آن درمان می نموده اند.

  انجام دهندگان آن نیز مورد توجه بوده و بدیهی است که باید موقعیت شغلی آن در بین مردم تعیین می شد و روابط و ضوابط اجتماعی آن مشخص می گردید.

  آنچه که در احادیث و متون فقهی مورد توجه قرار گرفته است، یک بحث دامنه داری است که تمام ابعاد شغلی در آن طرح گردیده است. روایاتی که در این زمینه نقل گردیده معدود است، لکن به لحاظ اینکه موضوع حجامت شایع و مورد نیاز جامعه بوده است، احادیث آن به شیوه های گوناگون طرح و تکرار گردیده است.

  ما نقل تمامی احادیث و نظریات را برای ایجاد یک زمینه بررسی واقع بینانه کامل و جامع ضروری دانسته و تمامی آن را مورد توجه قرار داده، تقدیم می نماییم.

  کار حجام

  کار حجام چه بوده است؟

  از مضمون روایات گوناگون چنین برمی آید که حجام تمامی کارهای مربوط به درمان را انجام می داده است و علاوه بر آن کارهای مربوط به سلمانی را نیز انجام می داده است.

  انجام ختنه، داغی گذاشتن (کی) و حقنه از کارهایی بوده است که توسط حجام انجام می شده است.

  در برخی از دعاهایی که پیرامون حجامت آمده است دعای ختنه و دعای حجامت مشترک است و از هر دو به عنوان سنتی الهی که مورد عنایت پروردگار می باشد یاد شده است.

  از آنجا که حجامت بیشتر در حمام ها انجام می شده است، کسانی که کار نظافت و کیسه کشی در حمام ها را انجام می دادند.
  انجام امر حجامت را نیز به عهده داشتند. علاوه بر ایشان عده ای حجام وجود داشته اند که به امر حکماء بیماران را حجامت می کرده اند و اینکه گاهی حجامت گر را دلاک گفته اند به همان دلیل ذکر شده بود، یعنی مصطلح بودن امر حجامت در حمام موجب بروز اشتباه بوده است.

  کشیدن دندان و انجام کارهای مربوط به آن نیز از حجام های حاذق انتظار می رفته است و اغلب حجامت گران این کار را نیز انجام می داده اند.

  ما ذیلا مجموعه ای از احادیثی که نشان می دهد حجام کار آرایشگری و سلمانی را نیز انجام می داده است می آوریم.

  اکنون با این دیدگاه که حجام تقریبا تمامی کارهای خدمات درمانی را انجام می داده است به بررسی موقعیت شغلی او می پردازیم.

  در این بررسی نظریات متفاوتی ابراز گردیده است که برخی از آنها حجام را جزء طبقات برجسته اجتماعی نمی داند و شغل او را مقبول نمی شمارد.

  و برخی از روایات حجام و حائک از طبقات اجتماعی جامعه استثنا گردیده و بی همتا شمرده شده است.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.