حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند!
  ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  بازدید 144
  4
  افطار حاجم و محجوم روایتی وجود دارد که در آن رسول اکرم (ص) امر فرموده اند حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند. فقها مباحث فراوانی پیرامون این رویات مطرح کرده اند و نظرات متفاوتی را ابراز نموده اند.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (110 تا 112)

  حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند!

  مطالعات گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ روایتی وجود دارد که در آن رسول اکرم (ص) امر فرموده اند حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند. فقها مباحث فراوانی پیرامون این رویات مطرح کرده اند و نظرات متفاوتی را ابراز نموده اند.

  گروهی بر این عقیده اند که روایت صحیح است و اگر کسی در ماه رمضان حجامت کند باید حجام و محجوم افطار نمایند و روزه خود را قضا کنند.

  (حاشیه: دوری جستن از حجامت، حمام و زن زیبا وجهی دارد؛ حمام موجب ضعف و احساس گرسنگی و تشدید آن است، حجامت موجب ضعف عمومی است و چون گرسنه نباید حجامت کند و زمان بعد از خوردن سحر و اقامه نماز تا وقت حجامت طولانی می شود، قطعا شخص گرسنه محسوب می گردد و این موجب ضعف مضاعف است. زن زیبا | در ایام روزه حتی در باره محرم انسان نیز توصیه شده است. اینکه معصوم می فرماید: در ایام روزه در معرض زن زیبا قرار نگیرید، قطعا منظورشان فقط نامحرم نیست و محرم و حلال انسان را قصد کرده اند و این به آن دلیل است که گاهی نفس سرکشی می کند و موجب بطلان روزه می شود.)

  افظار کردن

  گروهی دیگر بر این عقیده اند که دلیل افطار حاجم و محجوم غیبت بوده است و این حکم، حکم عام نیست و مشمول تمام حجامت کنندگان در ماه رمضان نمی شود.

  دلیل دیگر

  نقل دیگری نیز وجود دارد که می گوید دلیل حکم افطار حاجم و محجوم سب نبی (ص) بوده است.

  هم چنین اظهار نظری وجود دارد که در آن دلیل افطار حجام را ورود خون به حلق حجام شمرده است و می گوید ممکن است در حین انجام حجامت خون از طریق شاخ حجامت و به وسیله مکیدن با دهان وارد گلوی حجام گردد و به این دلیل بوده است که دستور افطار حجام نیز داده شده است.

  شیخ صدوق نیز در مورد حدیث مزبور تفسیری آورده است که عین نظر ایشان را نقل می کنیم… از بعضی از شیوخ نیشابور شنیدم که از قول امام صادق (ع) در معنی افطر الحجام والمحجوم فرمودند: «یعنی این دو نفر (حجامت کننده و حجامت شونده) با این عمل حجامت در فطرت و سنت من وارد شدند چراکه حجامت از دستوراتی است که به آن امر شده اند و هم اکنون عمل کرده اند.»

  حدیث افطار حاجم و محجوم منسوخ است

  گروهی از فقها طی اقامه دلایلی، حدیث افطار حاجم و محجوم را ضعیف شمرده و برخی دیگر با ارایه حدیثی ناسخ از ابن عباس حدیث افطار حاجم و محجوم را منسوخ دانسته اند.

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.