حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی
  ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
  بازدید 242
  2
  حجامت سر و چاربند حجامت دیگری که سخت مورد توجه احادیث و روایات است و ویژگیهای درمانی فراوانی برای آن شمرده شده است، حجامت در سر است که توسط رسول اکرم (ص) حجامت نجات بخش نامیده شده است.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت صفحات 39_ 41

  حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی

  حجامت سر، حجامت نجات بخش امراض جسمی

  در مطالعات انجام شده گروه علمی سایت طب الابدان؛ حجامت دیگری که سخت مورد توجه احادیث و روایات است و ویژگیهای درمانی فراوانی برای آن شمرده شده است، حجامت در سر است که توسط رسول اکرم (ص) حجامت نجات بخش امراض جسمی و روحی نامیده شده است.

  در حدیثی از امام صادق (ع) ضمن برشمردن ویژگی درمانی این نوع حجامت که داروی تمامی بیماریها به جز مرگ شمرده شده فرموده است: «مکان حجامت یک وجب از بین دو ابروان در پیشانی تا نقطه ای که انگشت ابهام برسد می باشد سپس حضرت جای آن را عملا به راوی خبر نشان داده است.

  در حدیث دیگری امام باقر (ع) حجامت سر را توصیف می کند و آن را داروی تمامی بیماری ها به جز مرگ می شمارد.

  حجامت سر امراض جسمی و روحی

  در حدیث دیگری به نقل از امام صادق (ع) می فرماید: «رسول خدا (ص) وسط سر خود را به وسیله ابوطیبه (حجام آن زمان) حجامت کرد و یک صاع خرما به وی عطا فرمود».

   

  در روایت دیگری نقل است که اباهند (حجام) محل ملاج رسول اکرم (ص) را حجامت کرد. این روایت در کتب مختلف تکرار شده است.

  روایت دیگری که جای حجامت سر را نشان میدهد به نقل سلسله اسناد از قول امام صادق (ع) می فرماید: «یک وجب از سر بینی به طرف وسط سر جای حجامت سر است که رسول خدا (ص) آن را نجات بخش یا رهاننده نامیده اند.»

  در دو روایت دیگر حجامت سر توصیف گردیده و یکی آن را داروی هفت بیماری و دیگری حجامت در سر را داروی تمامی بیماری ها ذکر کرده است.

  چون منظور ما در این بخش از بحث، استفاده از روایات برای نشان دادن مکان حجامت سر است، از نقل سایر قسمت روایت در این بحث خودداری می کنیم.

  با دقت و تأمل در روایات مذکور جای دقیق حجامت نجات بخش یک وجب دست هر کس برای سر خودش در خط وسط از بین ابروان تا جایی که انگشت ابهام برسد دقیقا همین نقطه ملاج یا فرونتال قدامی نیز نامیده می شود.

  حجامت چاریند، حجامت رهاننده امراض جسمی

  حجامت دیگری که در احادیث توصیه شده و رسول اکرم (ص) انجام داده اند، حجامت چاربند است که در حدیث حجامت رهاننده نامیده شده است.

  در حدیثی از امام صادق (ع) است که فرمود: «رسول خدا (ص) چاربند را حجامت فرموده و آن را حجامت نجات بخش نامید». در حدیث دیگری نقل است که رسول خدا (ص) پشت خود را حجامت کرد و آن را حجامت رهاننده نامید با توجه به اینکه نام حجامت نجات بخش برای سر در احادیث کاربرد بیشتری دارد به نظر می رسد نام رهاننده فقط برای حجامت چاربند گفته شده باشد. جای دقیق آن در گودی کمر در ناحیه ساکرال می باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.