حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان
  ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۰۶
  بازدید 273
  3
  حجامت روزه دار از امام رضا (ع) نقل گردیده که امام علی بن ابی طالب (ع) فرمود: «سه چیز است که روزه دار نباید خود را در معرض آن قرار دهد: حجامت، حمام و زن زیبا.»
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (110 تا 112)

  حجامت روزه دار

  روزه دار نمی تواند حجامت کند

  طبق مطالعات گروه علمی سایت طب الابدان؛ در فرمایشات ائمه (ع) روایاتی وجود دارد که حجامت در ماه رمضان را منع کرده است. در این روایات دلیل منع حجامت ذکر نگردیده است. روایت مشهوری که در این بحث به آن استناد می شود این است:

  از امام رضا (ع) نقل گردیده که امام علی بن ابی طالب (ع) فرمود: «سه چیز است که روزه دار نباید خود را در معرض آن قرار دهد: حجامت، حمام و زن زیبا.»

  در حدیثی دیگر نوادر راوندی از موسی بن جعفر (ع) و ایشان از پدرانش و از علی (ع) نقل می کند که فرمود: «کراهت دارد روزه دار حجامت کند مبادا تشنه شود و افطار نماید.»

  و در همین حدیث نقل است که رسول خدا (ص) فرمود: «سه چیز است که هیچ کدام از شما روزه داران نباید خود را در معرض آن قرار دهند، حجامت، حمام و زن زیبا…». و هم چنین برخی از فقها در نظرات خود حجامت در ماه رمضان را جزء اعمال مکروه به حساب آورده و آن را موجب فساد روزه و مستوجب کفاره دانسته اند.

  حجامت روزه داران

  یکی دیگر از مباحثی که مورد توجه دقیق فقها قرار گرفته و به دقت بررسی شده است، حجامت روزه داران است. فراگیری حجامت در جوامع اسلامی و پایبندی جدی مسلمانان جهان به انجام این سنت الهی، به کارگیری حجامت در شرایط گوناگون به عنوان یک رکن درمانی ایجاب می کرده است که شرایط و ضوابط اجرایی آن در موقعیت های مختلف تعیین گردد.

  چون علاوه بر این که حجامت یک روش درمانی مصطلح در جامعه بوده است، یک سنت مذهبی و مورد توجه شدید اسلام نیز بوده است، بنابراین احکام اجرایی آن نیز توسط رسول اکرم (ص) و ائمه (ع) صادر گردیده و به عنوان یک حکم مذهبی در منابع فقهی مورد توجه قرار گرفته است.

  به همین دلیل سعی کرده ایم عین نظرات مجموعه فقهای اسلامی در مذاهب شیعه و اهل سنت را جمع آوری نموده و در کتاب تقدیم نماییم تا انشاء الله منبع مورد اعتماد و کاملی برای مجتهدین و محققین گردیده و بتوانند با استفاده از آن، نظرات قطعی و نهایی خود را ابراز نمایند.

  دلیل نفی حجامت روزه دار ترس از ضعف است

  احادیث متعددی وجود دارد که نشان می دهد حجامت در ماه رمضان انجام می شده است. در حدیثی می گوید: رسول اکرم او را دیدم که در حالت روزه دار بودن حجامت فرمود.

  احادیث دیگری نیز وجود دارد که از حجامت در ماه رمضان ترس از رخ دادن حالت ضعف برای حجامت شونده است.

  و اگر چنانچه فرصت و زمان انجام حجامت زمانی باشد که حجامت شونده او را توانایی کافی داشته باشد و یا از نظر جسمی توانایی لازم برای حجامت را داشته باشد می تواند حجامت کند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.