حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت
  ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۶:۳۰
  بازدید 172
  4
  حجامت درمانی امام رضا (ع) در رساله ذهبیه در مورد خوراک قبل و بعد از حجامت می فرماید: اگر در زمستان حجامت کردی به اندازه یک نخود تریاک اکبر بنوش و اگر تابستان بود سنکجبین عنصلی عسلی بنوش و آن را با نوشیدنی شادی بخش و معتدل مخلوط کن و میل نما.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (93 تا 98)

  (بخش دوم) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت

  گروه علمی سایت طب الابدان:
  امام رضا (ع) در رساله ذهبیه در بحث مفصلی پیرامون اعمال حجامت و شیوه انجام حجامت در مورد خوراک قبل و بعد از حجامت می فرماید:
  اگر در زمستان حجامت کردی به اندازه یک نخود تریاک اکبر بنوش و اگر تابستان بود سنکجبین عنصلی عسلی بنوش و آن را با نوشیدنی شادی بخش و معتدل مخلوط کن و میل نما یا آب میوه بنوش و اگر نیافتی، آب ترنج یا (بالنگ) بنوش و اگر چیزی از آنچه که گفته شد نیافتی مقداری عرکه زیر دندانت بگذار و بعدا چند جرعه آب خنک بیاشام.

  اگر در زمستان و فصل سرما است مقداری سکنجبین عنصلی عسلی بنوش اگر چنانچه این کار را انجام دهی به اذن خداوند تبارک و تعالی از لقوه و لک و پیس (برص و بهق و جذام) ایمن خواهی ماند.اعمال حجامت

  انار ترش و شیرین بخور به درستی که موجب قوای نفس می گردد و خون را زنده می کند و تا سه ساعت بعد از حجامت غذای نمک دار میل نکن چه بسا نمک موجب بیماری گری می گردد.

  ( حاشیه دارد > عنصلی : پیاز دشتی )

  اگر در زمستان بود بعد از اینکه حجامت کردی طباهیج میل کن و نوشیدنی مزکی که قبلا نقل کردیم را نیز بنوش.

  زمانی که از حجامت کردن فارغ شدی با روغن خیری (شبو) روغن مالی کن یا مقداری مشک و گلاب روی شانه ات بریز، ولی وقتی در تابستان حجامت کردی، شوربا، سرکه، سکباج، هلام و مصوص بخور و همچنین غذای ترش مزه میل کن و روغن بنفشه و گلاب با مقداری کافور روی شانه ات بریز و بعد از غذا نوشیدنی ای که برایت توصیف کردم بنوش.

  نقل روایت از امام علی (ع) درباره اعمال حجامت

  ای علی (ع) از خوردن تخم مرغ با ماهی در یک وقت دوری کن چرا که هر گاه این دو با هم در بدن انسان جمع گردند موجب ایجاد نقرس، قولنج و بواسیر و درد استخوان می شوند و هم چنین اگر شیر و شربت انگور با هم بنوشی نقرس و برص ایجاد می کند.

  مداومت در خوردن تخم مرغ موجب ایجاد تیرگی رنگ در صورت می شود و غذای نمکین و گوشت نمکدار و ماهی شور بعد از فصد و حجامت موجب بهق و جرب می گردد.

  (حاشیه>هلام: غذایی است از گوشت گاو یا گوساله که با آب و نمک پخته می شود و سپس استخراج می شود و در جایی گذاشته می شود تا از آب تهی گردد و آنگاه با سبزیجات سرد مزاج و سرکه پخته می شود و گوشت را داخل آن می گذارند و میل می کنند.
  طعامی است از گوشت ، که در مسیر که قرار داده می شد و به همراه سبزیجات سردمزاج پخته شده و میل می شود)

  نوشیدن شربت شیرین بعد از حجامت یکی از اعمال حجامت است

  از ابی عبدالله (ع) روایت است که ایشان حجامت فرمود و گفت ای نیز برای من شکر بیاور سپس فرمود شکر بعد از حجامت خون تازه را باز می گرداند و به نیرو و قوت بدن می افزاید.

  و هم چنین در روایت دیگری از امام صادق (ع) نقل است که پس از حجامت شکر خواست و فرمود شکر بعد از حجامت خون صاف را باز می گرداند و حرارت بدن را قطع می کند.

  همچنین در تبادل اطلاعاتی که بین سایت طب الابدان و سایت تبیان در خصوص تغذیه بعد از حجامت صوررت گرفته:

  در غذاخوردن بعد از حجامت عجله نکنید!

  اگر ضعف، سرگیجه یا افت فشار ندارید تا یک ساعت پس از حجامت چیزی نخورید.
  در صورت وجود مشکل، قرار دادن کمی عسل در دهان تا خودش کم کم آب شود یا نوشیدن شربت عسل کفایت می‌کند و نیازی به غذا خوردن نیست.

  بر اساس آداب حجامت، پرخوری و یا خوردن غذاهای سنگین، چرب و دیرهضم، حدّاقل تا ۱۲ ساعت اوّل بعد از حجامت به تاخیر انداخته شود.

  منبع سایت تبیان

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.