حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  تأکید احادیث در اهمیت حجامت
  ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
  بازدید 214
  4
  اهمیت حجامت در روایتی از امام صادق (ع) چند موضوع از بهترین درمانها نام برده شده است، که عبارتند از حجامت، سعوط، حقنه، حمام و روغن مالی
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت 54-56

  تأکید احادیث در اهمیت حجامت

  در یک بررسی آماری بر روی روایاتی که پیرامون روشهای درمانی تاکید شده توسط ائمه اطهار و رسول اکرم به دست آوردیم، انجام حجامت و اهمیت حجامت در اولویت قرار داشته است، نمودار ذیل گویای این مطلب است:

  ردیف روش درمان تعداد تأکید در روایت
  ۱ حجامت ۱۴
  ۲ حقنه ۱۳
  ۳ سعوط ۱۲
  ۴ حمام ۱۰
  ۵ القی ۹
  ۶ الکی ۹
  ۷ عسل ۴
  ۸ نوره ۳
  ۹ روغن مالی ۱

  در روایتی از امام صادق (ع) چند موضوع از بهترین درمانها نام برده شده است، که عبارتند از حجامت، سعوط، حقنه، حمام و روغن مالی

  اهمیت حجامت از داروهای انبیاء

  در روایتی از امام صادق (ع) حجامت، نوره و سعوط از داروهای پیامبران شمرده شده و هم چنین در روایتی دیکر از امام صادق (ع) در تقسیم بندی داروها درمان را چهار نوع بیان فرموده: حجامت، روغن مالی، حقنه و قی را نام می برند.

  در روایات مورد بررسی پیرامون نوره تاکیدات زیادی نیست و لحن بررسی اینگونه است که می فرمایند:
  چه بسا بتوان نوره را به درمان افزود و در همه روایات داغی گذاشتن را به عنوان آخرین راه درمان ذکر می کنند و این بدان معنی است که اگر چنانچه با روش های قبلی بیمار بهبودی پیدا نکرد و یا ابزار درمانی میسور نبود از روش داغی گذاشتن استفاده میشود.

  احکام حجامت اهمیت حجامت

  در جمع بندی می توان گفت؛ حمام، نوره و روغن مالی جزء روشهای بهداشتی هستند ولی می توانند کاربرد درمانی نیز داشته باشند و عسل نیز یک داروست که در طب اسلامی و لسان روایات از داروهای فراگیر محسوب می گردد.

  حجامت، حقنه، سعوط و قی کردن نیز از روشهای درمانی و مداوا کننده میباشند. کی یا داغی گذاشتن یک روش درمانی است که در صورت اضطرار یا عدم تأثیر روشهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

  نکته دیگری که در این بررسی به چشم می خورد، اینکه وجود شباهت بین داروهای انبیاء (ع) و روایاتی که تحت عنوان طب العرب ذکر گردیده است نشان میدهد که؛
  طب عرب الهام گرفته از پیامبران (ع) است و پرتو فرهنگی حاصله از تبلیغ پیامبران طال در زمینه طب در قوم عرب باقی مانده و به صورت روش درمانی مرسوم مورد استفاده قرار گرفته است.

  تأکید حضرت جبرئیل به اهمیت حجامت

  در روایتی مشهور از امام صادق (ع) به نقل از سلسله روات آمده است که حضرت جبرئیل (ع) بر رسول الله (ص) نازل شد؛
  برای مسواک زدن و خلال کردن و حجامت نمودن، این روایت در کتب کافی، وسائل الشیعه، من لایحضره الفقیه و بحارالانوار نقل گردیده است. وسعت تکرار این روایت در کتب گوناگون نشان دهنده اهمیت آن است.

  هم چنین در روایت دیگری از امام صادق (ع) نقل شده است که نبی گرامی اسلام وانه بین دو رگ گردن خود را حجامت می فرمودند:
  که حضرت جبرئیل (ع) از سوی خداوند تبارک و تعالی به سوی حضرت فرستاده شد و فرمود بین دو کتف را حجامت نماید.

  رسول گرامی اسلام (ص) فرموده اند:
  «آنقدر جبرئیل (ع) پیرامون حجامت به من توصیه و تأکید کرد که فکر کردم مبادا واجب باشد».
  این روایت در کتب مکارم الاخلاق و بحارالانوار نقل گردیده است.
  این تأکیدات و قول نبی گرامی اسلام (ص) نشان میدهد که حجامت از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و مردم نیز برای انجام آن اهتمام خاصی مبذول داشته اند.

  امروزه علم پزشکی در بهداشت دهان، دندان و پیشگیری از برخی امراض داخلی به این نتیجه رسیده است که مسواک زدن و خلال کردن یک کار ضروری است.

  برای هر فرد لازم است که دهان و دندان خود را در اوقاتی مقرر مسواک نماید و ابزار مناسب نیز برای شستشو و مسواک دندان به نحو احسن تدارک گردیده است.
  تأکیدات حضرت جبرئیل (ع) به مسواک، خلال و حجامت در هزار و چهارصد سال قبل و بنابه روایات دیگر در هزاران سال قبل و همزمان با عمر رسالت پیامبران (ع)  این نکته را گوشزد می کند که همچنان علم طب و بهداشت به ضرورت مسواک و خلال پی برده است.

  باید به ضرورت و اهمیت حجامت نیز پی ببرد و همانطور که ترک مسواک و شستشوی دهان و دندان برای انسان مضرات فراوانی را در بردارد، ترک حجامت نیز قطعأ مضرات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.