حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج
  ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
  بازدید 136
  3
  حجامت در حین انجام اعمال حج در حدیثی زراره از ابی جعفر نقل می کند که فرمود: «محرم حجامت نکند مگر این که از شدت بیماری بترسد که نتواند نماز بگذارد.»
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (107 تا 109)

  (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج

  حلق موضع حجامت ضروری مانعی ندارد

  با توجه به بررسی گروه علمی سایت طب الابدان؛ بحث دیگری که در احادیث و روایات مورد توجه قرار گرفته و فقها نیز آن را مطرح نموده اند، جواز حلق موضع حجامت ضروری است.

  در این نظریات فقهی و روایات تعبیرات به کار برده شده در مورد حجامتی که در آن حلق موضع در شرایط احرام مانعی ندارد عبارت است از: حجامت ضروری، حجامت مورد نیاز و حجامت در حال اضطرار.

  با این روایات در صورتی که محرم در حال اضطرار به سر ببرد و حجامت حیات بخش او و رفع کننده نیاز درمانی او باشد، می تواند حجامت کند و چنانچه برای انجام این حجامت لازم شد، موضع حجامت حلق گردد مانعی ندارد.

  حجامت در حج2

  حد ضرورت موضع حجامت

  در مباحث قبل حجامت ضروری مورد بحث قرار گرفت و نظرات فقها بر مبنای احادیث نقل گردید. در این فراز از بحث، حد ضرورت و اجماع نظرات فقها مورد توجه قرار می گیرد.

  در حدیثی زراره از ابی جعفر نقل می کند که فرمود: «محرم حجامت نکند مگر این که از شدت بیماری بترسد که نتواند نماز بگذارد.»

  در حدیث دیگری حسن الصیقل از امام صادق نقل کرده است که از ایشان سؤال می شود آیا محرم حجامت کند؟ فرمود: «خیر مگر اینکه از شدت بیماری از تلف گشتن بیم داشته باشد و نتواند نماز بگذارد.» و فرمود: «وقتی خون موجب اذیت گردد محرم می تواند حجامت نماید و مکان حجامت را حلق نکند.»

  روایات فوق در مباحث فقهی مورد توجه قرار گرفته و در کتب استبصار، منتهی المطلب، کشف اللثام، وسائل الشیعه، التهذیب، المهذب البارع، فقه حضرت آیه الله العظمی گلپایگانی (رحمه الله علیه)، تذکره الفقهاء و حدائق الناظره تماما بر این رأى اتفاق نظر دارند که اساس تجویز حجامت محرم بر ضرورت است و حد ضرورت در این است که شخص از شدت نیاز به حجامت و اذیت خون نگران جان خویش باشد و استطاعت ادای نماز نداشته باشد.

  همچنین در کتب الأم، کشف الغطاء، مجمع الفائده و البرهان نیز در حالت عادی بحث از کراهت حجامت محرم به بیان آمده است انجام حجامت محرم در صورتی تجویز گردیده که ضرورت داشته باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.