حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج
  ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
  بازدید 148
  4
  حجامت در حج در روایتی که از امام صادق بر نقل گردیده است از انجام حجامت و حلق موضع در ماه های حج سؤال می شود، ایشان می فرمایند: «مانعی ندارد.»
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (107 تا 109)

  (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج

  حجامت در ماه حج

  پژوهش های گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ حجامت در ماه حج و در حالت احرام و شرایط انجام حجامت محرم موضوعی است که مورد بحث فقهای اسلام قرار گرفته و احادیث فراوانی پیرامون آن وارد گردیده است، که با توجه به اهمیت موضوع تمامی احادیث و نظرات فقهی جمع آوری و تقدیم می گردد.

  در این بخش مجموعه نظریات فقهی بر حسب موضوع، جمع بندی شده و با استناد به عین روایات و مباحث فقهی طبقه بندی می شود.

  حجامت در حج

  حجامت و حلق موضع در ماه های حج مانعی ندارد

  در روایتی که از امام صادق بر نقل گردیده است از انجام حجامت و حلق موضع در ماه های حج سؤال می شود، ایشان می فرمایند: «مانعی ندارد.» و اضافه می کنند «هم چنین مسواک زدن و نوره کشیدن.»

  این روایت در تمامی منابع حدیثی نقل گردیده و از میان فقها صاحب استبصار می گوید منظور از ماه های حج در این روایت ماه شوال است.

  روایات دیگری نیز وجود دارد که در آن رسول اکرم را در حال احرام حجامت فرموده اند و هم چنین روایت دیگری است که نشان می دهد رسول اکرم (ص) در حال احرام در شرایطی که روزه دار بوده اند حجامت کرده اند.

  حجامت محرم در صورت ضرورت

  در دسته ای دیگر از روایات ذکر گردیده است در صورتی می توان در حال احرام حجامت نمود که این کار ضرورت داشته باشد و صحت و سلامت بدن در گرو حجامت باشد و محرم نگران باشد مبادا در صورتی که حجامت نکند تلف می گردد و غلبه خون موجب اذیت و آزار او شود، در این روایات هیچ اشاره ای به حلق موضع حجامت نشده است.

  حجامت محرم بدون حلق موضع

  در بین احادیث و نظریات فقهی نظر دیگری نیز وجود دارد که تأکید کرده اند در صورتی که حجامت محرم ضرورت داشته باشد باید بدون حلق موضع انجام گیرد.

  البته با توجه به این که در حجامت کتف، حلق موضع برای تمامی افراد ضرورتی ندارد و تنها کسانی لازم است موضع حجامت خود را حلق نمایند که تمامی موضع حجامت آنان پوشیده از مو باشد و حجام نتواند بدون حلق مو حجامت نماید.

  اما در حجامت سر لاجرم باید موهای موضع حجامت حلق گردد و اگر چنانچه موهای سر تراشیده نشود نیز در هنگام ایجاد خراش در روی پوست سر باعث قطع مو می شود. بنابراین حجامت سر برای محرم حتما مواجه با حلق موضع است و مشمول حکم حلق موضع حجامت می گردد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.