حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  بافت اجتماعی کندو زنبور عسل
  ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
  بازدید 54
  1
  بافت اجتماعی کندو اگر همه ی شرایط مورد نیاز برای کار زنبورها در کندو فراهم باشد در یک کندوی قوی حدود ده کیلو عسل در روز تولید می شود
  نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : - به نقل از مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 22 با اندکی تغییر

  بافت اجتماعی کندو زنبور عسل

  طبق بررسی گروه علمی سایت طب الابدان؛ اگر همه ی شرایط مورد نیاز برای کار زنبورها در بافت اجتماعی کندو فراهم باشد در یک کندو قوی حدود ده کیلو عسل در روز تولید می شود، ملکه هم همیشه به نسبت فراوانی عسل و امکانات مناسب، تولید مثل میکند و در این شرایط روزانه قریب یک هزار تخم می گذارد و گاهی اوقات تعداد زنبورها آن قدر زیاد می شود که شبها بعضی از زنبورها راه ورود به خانه را نداشته و بیرون از کندو از سرما تلف می شوند.

  مهاجرت زنبورهای بیشتر از نیاز کندو

  در چنین موقعیت هایی لزوم مهاجرت عده ای از زنبورها به محل دیگر برای ساختن کندوی جدید احساس می شود، به همین علت در این وقت همه ی زنبورها تحت اثر یک نیروی مرموز با اراده ی وحی به جنب و جوش و تکاپو می افتند تا جایی که اگر شخصی ناوارد و عادی نیز چنین کندویی را مشاهده کند پی به قصد زنبورها می برد. در یک کندوی قوی ۲۰۰۰۰۰ و در یک کندوی خوب نزدیک به ۸۵۰۰۰ زنبور وجود دارد که از این تعداد هفتاد هزار عدد به کندوی جدید مهاجرت می نمایند.

  این مهاجرت آن قدر دقیق است که گویی روز و ساعت آن نیز از پیش توسط زنبورها تعیین شده است از افراد باقی مانده در کندو حدود ۴۵۰ عدد را زنبورهای نر تشکیل می دهند که این تعداد در کندو می مانند تا برای همسری ملکه ی جوانی که بعدا به وجود می آید انتخاب شوند علاوه بر آنها تعدادی زنبور جوان نیز برای پرستاری تخمها و لاروها و نیز تعدادی زنبور کارگر برای ادامه ی فعالیت عسل سازی در کندو باقی می مانند.

  لاروهای زنبور

  لاروهای زنبور همان کرم هایی هستند که پس از بیرون آمدن از تخم در خانه های ویژه ی شش ضلعی نگهداری میشوند و توسط زنبورهای پرورش دهنده غذا داده می شوند و «ننف»ها همان لاروهای رشد یافته هستند که کمی شکل زنبورکامل پیدا کرده اند. زنبورهای جوانی که در کندو باقی مانده اند تا مسئولیت پرستاری از لاروها را بر عهده بگیرند جمعا مراقب ده هزار تخم و پرستار هیجده هزار لارو و سی و شش هزار ننف و هفت با هشت ملکه و عسل موجود در کندو می باشند.

  بافت اجتماعی کندو

  تغذیه زنبورهای مهاجر

  زنبورهایی که قصد مهاجرت کرده بودند به اندازه ی مصرف پنج تا شش روز عسل و صمغ با خود بر می دارند و همزمان با گسترش اشعه های طلایی آفتاب آمادهی حرکت می شوند. این زنبورها از عسل هایی که به همراه خود برداشته اند موم می سازند که این موم و صمغ برای اندرون در و دیوار کندو و منافذ آن و برای محکم کردن اجزایی که امکان افتادنشان وجود دارد استفاده می شود. ضمنا اگر زنبورهای مهاجر تا چند روز نتوانستند محل مناسبی برای ساختن کندوی جدید پیدا کنند از ذخیره ی برداشته شده به عنوان غذا استفاده می نمایند.

  سیر تحولات زندگی زنبور عسل

  پس از چندین روز که بار دیگر از شهر قدیم دیدن می کنیم می بینیم که زنبورهای بسیاری تولد یافته و شهر پرجمعیت شده و ملکه آینده به رشد رسیده و یک عده پرستار اطرافش را احاطه کرده از وی مواظبت می کنند و برایش غذای مخصوص می آورند.

  (حاشیه۱- جهان حشرات، تألیف فردیناند لین همین که ملکه به رشد کامل خود رسید در روز معین از کندو خارج می شود و به سوی آسمان پرواز میکند و زنبوران به دنبالش می شتابند هرچه ملکه بالاتر می رود گروه عشاق کمتر می شود.)

  سرانجام ملکه آنقدر بالا می رود تا از آن همه شاهزاده یک نفر که قوی تر و با علاقه تر از همه است باقی می ماند و با وی ازدواج می کند و می میرد. و ملکه پس از عروسی با نشاط فراوان به سوی کندو باز می گردد و بعد از دو روز شروع به تخمگذاری می کند.

  تخمها پس از چهار روز به صورت لارو در می آیند، این نوزادهای سفیدرنگ که قادر نیستند غذای خود را فراهم کنند، از عسل درون حجره که زنبوران کارگر به فرمان پروردگار برایشان ذخیره کرده اند، می خورند، و در طی ۱۷ روز حجمشان به اندازه فضای حجره می شود. و سرانجام پس از ۲۱ روز به زنبور کاملی تبدیل می شوند و آنگاه سرپوش مومی حجره را سوراخ می کنند و بیرون می آیند.

  طبق مطالعه و مشاهده زنبورشناسان، ملکه پیش از عروسی می تواند تخم بگذارد منتها تخمهایی که قبل از عروسی میگذارد همگی زنبور نر می شود.

  از طرفی اگر ملکه مرتبا زنبور نر تولید کند زنبورهای کارگر که همه ماده و باکرهاند متوحش میشوند و برخلاف قانون مستم کندو بی آنکه ازدواج کنند دستگاه تناسلی آنها نیرومند می شود و مانند ملکه تخم می گذارند ولی آنها نیز جز تخم نر هیچ تخمی نمی توانند بگذارند. و این چنین حضرت مریم بی آنکه ازدواج کند حضرت عیسی (ع) را به دنیا آورد.

  زبان ویژه زنبور عسل ترجمان حرکات شگرف

  زنبوران عسل دارای زبان خاصی هستند که به وسیله آن مقاصد خود را به یکدیگر می فهمانند. مثلا هر گاه یکی از آنها به منبع غذای مناسبی دست یافت به کندو باز میگردد و با حرکات و مانور مخصوص نه تنها فاصله و جهت آن نقطه را بیان می کند بلکه چگونگی موادی را که پیدا کرده اشاره مینماید.

  (حاشیه

  – زنبور عسل، تألیف موریس مترلینگ، .

  Honey – beeby W . Sinclair ,PBD

  عسل تالیف خیراندیش صفحات ۳۸-۳۹)

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.