حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

شنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۹ 10 جماد ثاني 1442 تعداد کل نوشته ها : 315 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  اهمیت سلامت جامعه اسلامی از نگاه اسلام
  ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
  بازدید 106
  3
  اهمیت سلامت جامعه اسلامی

  اهمیت سلامت جامعه اسلامی از نگاه اسلام اسلام به همه چیز نگاه جامع و همه جانبه دارد. اگر به احادیث پزشکی مراجعه کنید به روشنی در می یابید که هر غذایی در اخلاق، افکار، عقاید، اعمال، خانواده، فرزند، حکومت، اقتصاد، جامعه، مسائل زناشویی،  فقیر و غنی بودن، خلاصه در همه شئونات زندگی هر انسان و […]

  نویسنده : عباس نوازی

  اهمیت سلامت جامعه اسلامی از نگاه اسلام

  اسلام به همه چیز نگاه جامع و همه جانبه دارد. اگر به احادیث پزشکی مراجعه کنید به روشنی در می یابید که هر غذایی در اخلاق، افکار، عقاید، اعمال، خانواده، فرزند، حکومت، اقتصاد، جامعه، مسائل زناشویی،  فقیر و غنی بودن، خلاصه در همه شئونات زندگی هر انسان و جامعه اثر دارد.

  فقط جنبه جسمی نیست. حتی آخرت و اعمال، افکار، اخلاق معنوی و آخرتی ما نیز با غذا ارتباط مستقیم و عجیبی دارد.
  چندین جلد کتاب مستقل برای شرح این مطلب لازم است.

  غذاهای غم زا، شجاع کننده، ترسو کننده، محبت زا و سایر احوالات و  خلقیات در احادیث طبی آمده است البته اینها غیر از آثار مربوط به حلال و حرام است.

  رنشاط، تیزهوشی، حافظه، حسد، بخل،  کینه، استقامت، تنبلی، شجاعت، غضب، نورانیت قلب، رقت قلب، اشک چشم، رفع موانع و حجاب های معنوی، صفای باطن و کدورت آن، خشوع، تکبر و جنبه ها و شئونات روحی ما به غذا ارتباط دارد.

  ائمه علیهم السلام در خصوص سلامت جامعه اسلامی فرموده اند:

  چه کنیم تا از زشتی های این امور نجات یابیم و از بدی ها دور شویم برای این مهم باید به کتاب احادیث پزشکی و طب الائمه و… مراجعه نماییم.
  البته در کتاب حاضر در قسمت های مختلف، گوشه ای از آثار روحی و فکری و… بیان شده است.
  و نکته مهم دیگر اینکه در صورت عمل به توصیه های این کتاب، قسمت عمده آثار مثبت در همه زمینه ها خود به خود، در وجود ما ایجاد می شود.

  نکته:

  برای کسانی که به دنبال تربیت نفس، تربیت و مدیریت و اصلاح جامعه، فرزندان، زندانی ها، پادگان ها، مدارس و خیابان ها و… هستند، این موضوع بسیار مفید و کلیدی است، برای مقابله و مباحثه، جنگ و تسلط بر دشمنان باید آثار غیر جسمی غذاها و مزاج ها را هم در افراد و هم در غذاها و همه اعمال بدانیم، تا هم دشمن را بشناسید و هم روش صحیح مقابل را بیابیم.

  در یک روایت داریم:

  شناخت مزاج جز اصلی معرفت نفس است. حامیان دین جمله یعنی چه، معرفت نفس یعنی شناخت خدا، پس ببینید که چقدر مهم است.

  شاید جزو مستقلی در آینده در این باره  منتشر شود.
  جا دارد، مربیان  اخلاق، دین و تربیت در این باره مطالعه و تحقیق نمایند.
  این یک فرصت و امتیاز بزرگ برای طلاب و مسئولین محترم است.
  حتی اقتصاد، سیاست، اجتماع، فرهنگ و… کاملا متاثر از غذا و عادات غذایی است.

  ثبت دیدگاه

  1. خیلی عالی

   پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.