حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰ 9 رمضان 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  اعتماد به تطهیر حجامت کننده
  ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
  بازدید 192
  3
  طهارت محل حجامت اگر دیگر خونی از محل خراش ایجاد شده دفع نمی گردد، بعد از ۲ الی ۴ ساعت بدن قابل استحمام است.ولی اگر خراش های حجامت عمیق ایجاد شده باشد شایسته است که بعد از دوازده ساعت حمام کنند.
  نویسنده : عباس نوازی منبع : حجامت از دیدگاه اسلام (112 تا 114)

  اعتماد به تطهیر حجامت کننده

  غسل حجامت

  پژوهش های گروه علمی سایت طب الابدان نشان می دهد؛ یکی از مباحثی که در موضوعات فقهی حجامت مورد توجه می باشد، غسل و شستن محل حجامت است. در برخی از نظرات فقهی غسل حجامت را مستحب شمرده است.

  نظرات دیگری نیز وجود دارد که بر اساس روایات اظهار گردیده و غسل حجامت را لازم شمرده اند. در این نظریات در صورتی که غسل جمعه و یا هر غسل دیگری نیز لازم بوده و بعد از حجامت انجام شده باشد، دیگر انجام غسل ویژه ای برای حجامت را لازم ندیده است.

  تطهیر حجامت

  اعتماد به تطهیر حجامت کننده

  نظرات بعدی غسل ویژه ای را برای حجامت لازم نمی دانند و تأکید دارند چنانچه موضع حجامت تطهیر گردید و خون آن موضع برطرف شد، انسان نیازی به غسل و شستن محل حجامت ندارد. و در این مورد اضافه می کنند باید به تطهیر حجام اعتماد کرد و چنانچه حجام طفل نابالغ نباشد، می توان به تطهیر حجام اعتماد نمود و در این صورت نیازی به غسل حجامت نیست.

  آنچه مسلم است اینکه غسل حجامت در مباحث فقهی ، قبل از این که مانند سایر غسل های واجب و مستحب یک عمل قراردادی مشخص با ترتیب و شرایط خاص خود باشد، یک عمل نظافت کننده است و در صورتی ضرورت پیدا می کند که خون حجامت شونده در حال انجام حجامت بدن وی را آلوده ساخته باشد و به قسمت های دیگری از بدن سرایت کرده باشد.

  ولی در صورتی که حجامت به نحو احسن انجام گیرد، فقط جای انجام حجامت است که خون آلوده می شود و پس از پاک کردن آن موضع به وسیله بتادین و یا سایر موارد ضدعفونی کننده پانسمان می شود و با توجه به این که دیگر خونی از محل خراش ایجاد شده دفع نمی گردد، بعد از ۲ الی ۴ ساعت بدن قابل استحمام است.

  اگر خراش های حجامت عمیق ایجاد شده باشد شایسته است که بعد از دوازده ساعت حمام کنند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.