حدیث روز
امام صادق (ع) : بر تو باد دعا کردن زیرا درمان همه بیماری ها دعاء است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 تعداد کل نوشته ها : 339 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • آمار سایت

 • حجامت

  حجامت درمان تمام بیماریها تعریف حجامت به صورت کلی و در زبان پارسی مناسبترین وقت حجامت در ایام هفته ؛ بررسی روایی (بخش ۲ ) تغذیه مناسب یکی از اعمال حجامت (بخش دوم) حد ضرورت حجامت در حج حدود الهی در انجام حجامت پسماند خون حجامت و لوازم مصرف شده در حجامت ۱ نکته: حجامت ، وضو را باطل نمی کند اعتماد به تطهیر حجامت کننده حجامت در شبهای ماه مبارک رمضان حجامت کننده و حجامت شونده افطار نمایند! حجامت روزه دار در ایام ماه رمضان حکم فدیه حجامت موضع حلق در روایات! (بخش اول) حد ضرورت حجامت در حج کراهت تعیین حق الزحمه و اجرت حجامت آیا درآمد حجامت کننده درست است؟ مقدمه بحث جایگاه حجامت در فقه اسلام کار حجام چه بوده است؟ حکم فقهی اسلام خصوص حجامت بانوان حجامت زنان در ایام حمل و قاعدگی دعای حجامت نگاه کردن به خون حجامت موجب جلای دیده می شود ضعف و بیحالی حجامت ، بررسی علت و رفع آن منع حجامت در موقع پر یا خالی بودن معده و یا در حالت گرسنگی بهترین زمان حجامت در طول سال چه موقع است روش حجامت در طب اسلامی بررسی انواع روش حجامت (بخش اول) خوراک قبل و بعد ، تغذیه حجامت تشخیص نیاز به حجامت و بهترین زمان حجامت حجامت ، هدیه شب معراج برای امت اسلام تأکید احادیث در اهمیت حجامت جایگاه حجامت در طب اعراب از روایات عید حجامت یکی از بهترین اعیاد در اسلام عید حجامت حجامت نجات بخش و رها کننده از امراض جسمی و روحی تاریخ حجامت و موقعیت حجامت در تاریخ جهان و اسلام

  ارتباط وتکلم زنبورهای عسل
  ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
  بازدید 93
  0
  تکلم زنبورهای عسل ناچاریم قبول کنیم که زنبورها با یکدیگر تکلم می کنند و گفت و گوی آنها خیلی وسیع تر از یک آری یا نه می باشد و این موضوع از نظم کامل کندوی زنبور عسل استنباط می شود
  نویسنده : عباس کنار نوازی منبع : مجله پاسدار اسلام، شماره ۱۴۵، ص 28با اندکی تغییر

  ارتباط وتکلم زنبورهای عسل 

  طبق پزوهش گروه علمی سایت طب الابدان، موریس مترلینگ محقق بلژیکی در کتاب خود در مورد زنبور عسل می گوید:

  ناچاریم قبول کنیم که زنبورها با یکدیگر تکلم می کنند و گفت و گوی آنها خیلی وسیع تر از یک آری یا نه می باشد و این موضوع از نظم کامل کندوی زنبور عسل استنباط می شود زیرا زنبورهایی که در ساعات مختلف روز وظایف متفاوت را انجام می دهند، مثل این است که کسی هست به آنها می گوید که در فلان ساعت فلان کار را بکنند.

  مثلا زنبوری را که من صبح نشان کرده بودم و می دیدم که وظیفه او مکیدن شیره گل ها می باشد عصر همان روز به کار دیگر اشتغال داشت و در داخل کندو هوا را تعدیل می کرد و یا مواظب نوباوگان بود و یا این که در بین بناهای تولیدکنندگان موم دیده می شد و نیز می دیدم زنبورهایی که یک روز فقط شیره گل ها را به کندو می بردند روز بعد، دیگر دنبال آن شیره گل ها نمی رفتند بلکه غبار پرچم گل ها (ولن) را جمع آوری می نمودند.

  دلایل دیگر ارتباط و تکلم بین زنبورها

  دیگر، دلایل ارتباط بین زنبورها طرز سیستم کار در مورد مکیدن گل ها و آوردن پولن است.

  هر روز صبح به محض طلوع آفتاب و همین که مأمورین اکتشاف به کندو مراجعت کردند مأمورین اکتشاف قبل از طلوع آفتاب از کندو خارج می شوند که راجع به گلها و اوضاع خارج اطلاعاتی برای کندو بیاورند زنبورهای عسل از اخبار خارج مطلع می گردند.

  گویی که مأمورین اکتشاف به آنها می گویند که امروز درخت های زیزفون که کنار رودخانه قرار گرفته گل کرده است. امروز گل شبدرهایی که کنار جاده می باشند شکفته شده است و با گل های دیگر دارای مقدار زیادی پولن است.

  طوری، کار بین زنبورها تقسیم می شود و پنج هزار زنبور که قوی تر از دیگران هستند به سراغ گلهای زیزفون می روند و سه هزار دیگر که جوان تر و ضعیف تر هستند به سوی گل های شبدر به پرواز در می آیند.

   

   

  تکلم زنبورهای عسل

  آنهایی که دیروز مشغول جمع آوری شیره گلها بودند امروز زبان و غده های محفظه خود را آسوده می گذارند و می روند غبار پرچم گلها را جمع آوری می نمایند. حتی در جمع آوری غبار پرچم گلها هم دقت دارند که هرگز رنگهای مختلف را با یکدیگر توأم نکنند و محال است که یک زنبور دو رنگ را با هم مخلوط نماید و یا اینکه غبار دو نوع از گل ها را با هم مخلوط نمایند و هر غباری جای مخصوص دارد مگر این که غبارها از یک نوع گل باشند.

  به محض این که فرمان خروج از کندو داده شد زنبورها با سرعت و یکی بعداز دیگری از کندو خارج می شوند و مثل این است که خوب میدانند که محل کار آنها کجاست زیرا برای یافتن محل کار، هیچ تردید در آنها پیدا نمی شود و مستقیما به سوی محل کار خود می روند و گویی اطلاع دارند که هر گلی در کجا واقع شده است.

  حال اگر کسی باشد و هر روز برود و ببیند که زنبورها چه گل هایی را می مکند متوجه می شود که این حشره کوچک حتی از لحاظ استفاده از گلها نیز (برحسب کمیت و کیفیت شیره) از برنامه مخصوصی تبعیت می نماید. مثلا در آغاز بهار که گلهای بنفشه کنار جوی ها یا در جنگل می رویند

  ، زنبورها به سراغ گل بنفشه می روند و همین که گل های درخت بید رویید دیگر توجهی به گل های بنفشه نمی کنند و این مرتبه به سراغ بیدها می روند و همین که سایر درخت های بهاری گل داد از بیدها صرف نظر می کنند، زیرا متوجه می شوند که می توانند در اندک مدت از گل های دیگر استفاده بیشتری بنمایند و بعید نیست که علاوه بر کمیت از کیفیت گلها نیز استفاده میکنند و می دانند که نوع و جنس کدام بهتر است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.